The Chess Academy ActiveKids Summer Open 2018 (Rated Standard)

TCA-AK-Summer-Rated-open-2018

 

The Chess Academy ActiveKids Summer Open 2018 (Rated Standard)

We welcome all Rated & Unrated players!

Come win some cash awards and/or Free Chess classes conducted by ActiveKids International Master!

Details please see Here

For Registration, please send send the Registration Form to Emily@activekidshk.com

For more details, please contact us at 3480 4199 or info@activekidshk.com

For Pairings and Results List, please check Here

You can download or view the games Here

Result of the 9th Annual Hong Kong Scholastic Championship

The 9th Annual Hong Kong Scholastic Championship was successfully conducted on Jun 10, 2018. We had over 130 students battling their brain power to win the prizes. Beside the Trophies, this year SmarTone has sponsored some Great Prizes to the Individuals and Teams Champions.

The Chess Academy was proudly presented the Electronic Chess board in the Scholastic tournament! We have Top 2 boards in Division IV, using the Electronic Chess boards. The games was projected on screen for live and parents & students could see the games instantly. 

 

 

 

Here’s the result of the tournament

Age 5 Winner – Oliver Hill-wood (Harrows)
Age 6 Winner – Joanthan You (Kingston)
Age 7 Winner – Luk Kin Tsun Danbe (RCHK)
Age 8 Winner – Savin Peramunetilleke (DC)
Age 9 Winner – Mak Chung Lai Matthew (Wah Yan)
Age 10 Winner – Dai Andrew Sicheng (ISF)
Age 11 Winner – Liu Yuan Max (ISF)*
Age 12 Winner – Joseph Yan (CDNIS)
Age 13 Winner – Liu Pak (KGV)
Age 14 Winner – Esmond Wong (PLKCKY)
Age 15 Winner – Christopher Qian (ISF)*
Age 16 Winner – Charles Liu (PLKCKY)

Division I – Individual
Champion – Xue, Tian Hao (Victoria Kindergarten)
2nd Place – Annabel Chang (KCS)*
3rd Place – Dan Lupu (Kennedy)

Division I – Team
Champion Team – Victoria Kindergarten
2nd Place Team – KCS
3rd Place Team – Kennedy School

http://chess-results.com/tnr359872.aspx?lan=1&art=4

Division II – Individual
Champion – Jacob Lu (SIS)
2nd Place – Samuel Lam (ISF)*
3rd Place – Zhou Shennuo (N.T. LEUNG SING TAK PRIMARY SCHOOL)

Division II – Team
Champion Team – Pun U Association Wah Yan Primary School
2nd Place Team – RCHK*
3rd Place Team – Discovery College, GSIS, SIS

http://chess-results.com/tnr359873.aspx?lan=1&art=4

Division III – Individual
Champion – Seth Peramunetileke (DC)
2nd Place – Oliver King (HKIS)
3rd Place – Wilfred Hill-wood (Harrows)

Division III – Team
Champion Team – HKIS
2nd Place Team – ISF & KCIS

http://chess-results.com/TurnierSuche.aspx?lan=1

Division IV – Individual
Champion – William Shi (Delia School of Canada)
2nd Place – Cheng Justin Hong-Chen (ISF)*
3rd Place – Ben Han (ISF)*

Division IV – Team
Champion Team – ISF*
2nd Place Team – KGV
3rd Place Team – PLKCKY

http://chess-results.com/tnr359876.aspx?lan=1&art=4

Our next tournament will be the Novice Tournament 2018 in November!

Result of the 9th Annual Beginners Tournament 2018

Another successful tournament run by The Chess Academy. With 60 students participated in the Beginners Tournament 2018, we are delightful to the result of The Chess Academy Students. Congratulation to all!

Age 6 Winner – Chan, Hau Yin Ethan (BHS)*
Age 7 Winner – Boon, Hilary (CDNIS)*
Age 8 Winner – Fung, Joshua (ICS)*
Age 9 Winner – Yip, Joshua (ICS)*
Age 10 Winner – Boon, Ryan (CDNIS)*
Age 11 Winner – Hartog, Xander Den (FIS)
Age 12 Winner – Wong, Ho Yan Leif (Munsang college primary School)

U6 Section
Champion – Yau, Lucas (ISF)*
2nd Place – Wong, Yin Kiu Moniz (Kingston)*
3rd Place – Gupta, Atisksh (GSIS)*
Female Champion – Sze, Yat Yiu (KYS)
http://chess-results.com/tnr346400.aspx?lan=1&art=1&rd=6

U8 Section
Champion – Chen, Vincent (CIS)*
2nd Place – Leung, Julien (BHS)*
3rd Place – Chan, Kirin
Female Champion – Chen, Isabella (CIS)*
http://chess-results.com/tnr346401.aspx?lan=1&art=1&rd=6

U10 Section
Champion – So, Adrian Tsz Yui (CDNIS)
2nd Place – Wong, Shang Le (SIS)
3rd Place – Wong, Leonard Xiu Mian (HKIS)
Female Champion – Lui, Rochele (QBS)*
http://chess-results.com/tnr346402.aspx?lan=1&art=1&rd=6

U12 + U18 Section
U12 Champion – Hsin, Man Chiu (Ng Clan’s Association Tai Pak Memorial School)
U18 Champion – Belza Garcia Juan (ISF)*
2nd Place – Wong, Adrian Kwan Yui (Canossa School Hong Kong (CSHK))
3rd Place – Yen, Justin (CIS)*
http://chess-results.com/tnr346403.aspx?lan=1&art=1&rd=

(Student names with * is under The Chess Academy coaching)

The next Tournament will be the 9th Annual Hong Kong Scholastic Championship 2018. Click here for more details.

 

The 9th Annual Hong Kong Scholastic Champion 2018

The Chess Academy X SmarTone – The 9th Annual Hong Kong Scholastic Championship

Come and join the last tournament of the School Year 2017 – 18. Great Prizes for Individuals and Teams!

Date: Jun 10, 2018
Time: 9:00am – 6:00pm
Location: Kellett School – 7 Lam Hing Street, Kowloon Bay
Section: Division I, Division II, Division III, Division IV
Awards: Overall Male & Female Champions; $300, $200, $100 cash prizes for Top 3 winners in each section. Trophies for Top 3 school teams and individual winners in all sections. (Every participant will receive a certificate!)
Format: 6 Rounds Swiss, G/25, 50 minutes/ round
Entry fee: $330 before May 15 and $380 afterward
Deadline: Jun 8, 2018

To register, please email to info@activekidshk.com or Fax to 81430070.

Hong-Kong-Scholastic-Championship-2018-P.1Hong-Kong-Scholastic-Championship-2018-P.2

The Chess Academy ActiveKids Spring Open 2018 (Rated Standard)

The-Chess-Academy-ActiveKids-Spring-Open-2018-(Rated-Standard)

The Chess Academy ActiveKids Spring Open 2018 (Rated Standard)

We welcome all Rated & Unrated players!

Come win some cash awards and/or sponsorship to International FIDE Event!

Details please see Here

For Registration, please send send the Registration Form to Emily@activekidshk.com

For more details, please contact us at 3480 4199 or info@activekidshk.com

For Pairings and Results List, please check Here

You can download or view the games Here

The 9th Annual Beginners Tournament 2018

Come join The 9th Annual Beginners Tournament to test you chess skills and have some fun battles! This tournament is aimed for students who never awarded in Top three place at any chess tournament before (Quad Excluded).

Date: Apr 15, 2018 (Sunday)
Time: 1:00 – 6:00pm
Venue: AKLC – Unit A, 1/F, Nan Sang Building, 86 Belcher’s Street, Kennedy Town, HK
Section: U6, U8, U10, U12 & U18
Format: Swiss System with 6 rounds, G/15, 30 minutes a round
Entry fee: $250 if paid by Apr 3, and $300 afterward.

Space is Limited!

To register, please email to info@activekidshk.com

beginners-tournament-2018-P.1beginners-tournament-2018-P.2

Result of the 9th Annual ISF Academy Chess Open!

Another year of full house at the 9th Annual ISF Academy Chess Open last Sunday on Mar 11, 2018. With over 48 schools and 165 players participating, the event has been a well anticipated tournament for all scholastic chess players in Hong Kong. This year we even offered a little fun for the parents and added a Parents’ Section where 14 chess dad enthusiasts participated!

We were most pleased with the good results and the very positive remarks received from the students/parents about the tournament. Hope to see all the players at the next tournament – The 9th Annual Beginners Tournament (Apr 15, 2018) and The 9th Annual Hong Kong Scholastic Championship (Jun 10, 2018)

 

Here’s the result of the 9th Annual ISF Academy Chess Open

Age 4 Winner – Qiu, Ze Chen Thomas (ESF Kindy (Tsing Yi)
Age 5 Winner – Lim, Ka Ho Anthony (St. Paul’s Church Kindy)
Age 6 Winner – Chua, Michael Min Heng (ISF)*
Age 7 Winner – Luk, Kin Tsun Danbe (RCHK)
Age 8 Winner – Li, Channing (GSIS)
Age 9 Winner – Tsui, Ho Yan Alexei (RCHK)*
Age 10 Winner – Kannappan, Thanneermalai (Kennedy)*
Age 11 Winner – Guo, Owen (CDNIS)
Age 12 Winner – Wong, Aden (ICS)*
Age 13 Winner – Chang, Roderick (Island School)*
Age 14 Winner – Kwan, Ho (Wah Yan College, Kowloon)
Age 15 Winner – Lau, Eugene (Sha Tin College)
U6 Section – Individual
Champion – Lui Chee Hang (Deborah international Pre-School)
2nd Place – Chang, Annabel (KCS)*
3rd Place – Yau, Chase (ISF)*
4th Place – Yeung, Thomas (KYS)
5th Place – Fang, Eason (ISF)*
6th Place – Yau, Lucas (ISF)*
Female Champion – Tang, Charlotte (KYS)
U6 Section – Team
Champion – The ISF Academy
2nd Place – Kau Yan School
3rd Place – Deborah international Pre-School
4th Place – KCS
5th Place – St. Paul’s Church Kindy

http://www.chess-results.com/tnr338492.aspx?lan=1&art=1

Lower Primary Section – Individual
Champion – Mak, Chung Lai Matthew (Wah Yan)
2nd Place – Peramunetilleke, Savin (Discovery College)
3rd Place – Leung, Yu Kiu (La salle)
4th Place – Uppal, Mahir (Discovery College)
5th Place – Chung, Shing Yau Jason (Pui Ching)
6th Place – Lu, Jacob (SIS)
Female Champion – Chan, Ngo Yu Michelle (KYS)
Lower Primary Section – Team
Champion – Discovery College
2nd Place – Kau Yan School
3rd Place – RCHK
4th Place – BHS
5th Place – The ISF Academy
6th Place – GSIS

http://www.chess-results.com/tnr338493.aspx?lan=1&art=1

Upper Primary Section – Individual
Champion – Peramunetilleke, Seth (Discovery College)
2nd Place – Cheng, Justin Hong-Chen (ISF)
3rd Place – Hill-Wood, Wilfred (Harrow)
4th Place – Iyer, Neel (Delia School of Canada)
5th Place – Han, Ben (ISF)
6th Place – Liu, Yuan Max (ISF)
Female Champion – Li, Joy Ching (Kowloon True Light Middle School (Primay Section))
Upper Primary Section – Team
Champion – The ISF Academy
2nd Place – Kau Yan School
3rd Place – CDNIS
4th Place – HKIS
5th Place – Discovery College
6th Place – Harrow

http://www.chess-results.com/tnr338494.aspx?lan=1&art=1

Secondary Section – Individual
Champion – Kwong, Wing Ki James (La salle College)
2nd Place – Leung, Yu Chung Adrian (La salle College)
3rd Place – Liu, Pak (KGV)
4th Place – Qian, Christopher (ISF)
5th Place – Lam, Hok Him Holmes (Langnam Hang Tee Memorial Secondary School)
6th Place – Wong, Sabrina (ISF)
Female Champion – Wong, Sabrina (ISF)
Secondary Section – Team
Champion – La Salle College
2nd Place – Wah Yan College, Kowloon
3rd Place – The ISF Academy
4th Place – KGV
5th Place – Island School
6th Place – Lingnan Hang Yee Memorial Secondary School

http://www.chess-results.com/tnr338495.aspx?lan=1&art=1